Over 25.000 starter i landsturneringene siden den første ble arrangert i 1918.

Den suverene deltakerrekorden var i 2015 i Oslo, da Nordstrand arrangerte:

ÅrStedVinnerDeltakere
2015OsloAryan Tari, Vålerenga670
2003FredrikstadBerge Østenstad, Asker SK623
2017StavangerJon Ludvig Hammer, OSS606
1993OsloLeif Øgaard, OSS588
1991GjøvikJonathan Tisdall, Brugata SK587
2005SandnesSimen Agdestein, NTG 583
1988AskerSimen Agdestein, OSS562
2002RørosSimen Agdestein, NTG549
1980OsloSverre Heim, Akademisk SK546
1998OsloRoy H. Fyllingen, Bergens SK537
2006MossMagnus Carlsen, NTG 533
2004MoldeBerge Østenstad, Asker SK 520
1994DrammenBerge Østenstad, Asker SK519
2009BergenKjetil Aleksander Lie, Porsgrunn513
2014TrondheimFrode Olav Olsen Urkedal503
2007HamarEspen Lie, Porsgrunn 501
2011OsloBerge Østenstad, Asker SK 496
2013LillehammerJon Ludvig Hammer, OSS490
1997StavangerBerge Østenstad, Asker SK486
2010FredrikstadKjetil Aleksander Lie, Porsgrunn 485
2008TønsbergFrode Elsness, Moss 471
1992KristiansundEinar Gausel, OSS463
1989RandabergSimen Agdestein, OSS446
1987KristiansandJonathan Tisdall, Brugata SK437
2012SandefjordFrode Olav Olsen Urkedal, SK 1911 437
1995NamsosJonathan Tisdall, Nordstrand SK433
1984OsloBerge Østenstad, Asker SK427
2000AskerSimen Agdestein, NTG427
2001KristiansundEinar Gausel, OSS420
1979MoldeLeif Øgaard, OSS419
1982LillehammerSimen Agdestein, Asker SK417
1999GausdalBerge Østenstad, Asker SK414
1974SandefjordLeif Øgaard, OSS378
1983TrondheimBjørn Tiller, OSS377
2016TromsøJohan Salomon, Nordstrand376
1978RisørRagnar Hoen, OSS375
1990BrønnøysundBerge Østenstad, Asker SK334
1977BergenKnut J. Helmers, SK Stjernen330
1975OsloLeif Øgaard, OSS327
1973SandnesSvein Johannessen, SK Fischer326
1985GausdalLeif Øgaard, Brugata SK299
1996AltaEinar Gausel, OSS299
1986SteinkjerSimen Agdestein, OSS297
1972RørosErling Kristiansen270
1981KirkenesRagnar Hoen, OSS226
1976HarstadKnut J. Helmers, SK Stjernen215
1971SkienTerje Wibe, OSS214
1968OsloArne V. Gulbrandsen, OSS202
1969HamarArne Zwaig, OSS178
1962HamarSvein Johannessen, OSS174
1952SkienOlaf Barda, OSS165
1953FredrikstadOlaf Barda, OSS160
1966BodøPaul Svedenborg, Narvik SK160
1963MossRagnar Hoen, OSS156
1970KristiansundSvein Johannessen, OSS156
1957LillehammerOlaf Barda, OSS148
1961SandefjordPer Ofstad, Bergens SK145
1964OsloArne Zwaig, OSS143
1945OsloErnst Rojahn, Tønsberg SK132
1959OsloSvein Johannessen, OSS131
1967BergenPaul Svedenborg, Narvik SK130
1951StavangerHarry Kongshavn, OSS127
1949OsloAage Vestøl, OSS125
1954DrammenEinar Haave, Stavanger SK120
1955StabekkErling Myhre, OSS113
1965MosjøenArne V. Gulbrandsen, OSS112
1958ÅlesundErnst Rojahn, Tønsberg SK111
1946BergenErling Myhre, OSS109
1960FredrikstadDaan de Lange, Hamar SS108
1948FredrikstadOlaf Barda, OSS96
1950TrondheimErling Myhre, OSS96
1956SteinkjerOtto B. Morcken, OSS94
1947KristiansandOlaf Barda, OSS79
1925OsloJac. A. Brekke, SK Centrum, Oslo66
1936OsloH. C. Christoffersen, Drammens SK60
1932BergenEugen Johnsen, SK Odin58
1938GrimstadOluf Kavlie-Jørgensen, Bergens SK53
1926BergenH. C. Christoffersen, Drammens SK50
1924Kristiania (Oslo)Leif F. D. Lund, CS49
1933FredrikstadTrygve Halvorsen, OSS48
1935SandefjordJørgen Saurén, OSS48
1930OsloOlaf Barda, SK Odin, Oslo45
1934HamarTrygve Halvorsen, OSS42
1927TrondheimH. G. Hansen, OSS40
1931StavangerAndreas Gulbrandsen, Moss SK35
1929DrammenH. C. Christoffersen, Drammens SK33
1920Kristiania (Oslo)Jac. A. Brekke, CS32
1937TrondheimArne S.B. Krogdahl, OSS31
1918Kristiania (Oslo)Josef Lilja, CS30
1919Kristiania (Oslo)Jac. A. Brekke, CS30
1922Kristiania (Oslo)A. M. Erichsen, CS30
1923Kristiania (Oslo)Jac. A. Brekke, CS30
1921BergenH. G. Hansen, CS27
1916Kristiania (Oslo)H. C. Christoffersen, CS (ikke norgesmestertittel)14

CS = Christiania Schakselskab, nåværende OSS, Oslo Sjakkselskap

I samarbeid med Sjakknytt